Madem Ele Gel Bele...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Madem Ele Gel Bele...

Tarif Derken...
 
AnasayfaKayıt OlGiriş yapBakkal Defteri

 

 WİRELESS LAN

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
_BjKLee_
Süper Admin
Süper Admin
_BjKLee_

Erkek
Mesaj Sayısı : 12
Yaş : 31
Rep Puanı : 1
+ Rep : 37
Kayıt tarihi : 27/03/09

WİRELESS LAN Empty
MesajKonu: WİRELESS LAN   WİRELESS LAN I_icon_minitimePaz Mart 29, 2009 11:16 am

Wireless Lan Hakkında Öğrenmek İstediklerinizi Burdan Bulabilirsiniz...
Wireless Lan

LAN (LOCAL AREA NETWORK-YEREL AĞ) NEDİR?
LAN (yerel ağ) yüksek hızlı,hata toleranslı nispeten küçük alanları kapsayan bir veri ağıdır. Tipik bir LAN workstation,PC,yazıcı ve bunun gibi diğer cihazları birbirine bağlar. LAN lar bilgisayar kullanıcılarına uygulamalara ve cihazlara ulaşım, bağlı kullanıcılar arasında dosya değişimi, elektronik posta ve diğer uygulamalar yoluyla haberleşme gibi çeşitli avantajlar sağlar.


KABLOSUZ YEREL AĞ NEDİR ?
Kablosuz yerel ağ , kablolu iletişime alternatif olarak uygulanabilecek esnek bir iletişim sistemidir. Radyo frekans(RF) ) teknolojisini kullanarak havadan bilgi alışverişi yapar böylece kablolu bağlantı miktarını azaltır.
Kablosuz yerel ağlar sağlık kurumları, hipermarketler, üretim kuruluşları, fabrikalar, akademik kurumlar ve ambarlar gibi birçok alanda yaygın hale gelmiştir. Bu endüstriler (el terminalleri, dizüstü bilgisayarlar gibi) gerçek zamanlı veri transferi yapabilen cihazların getirdiği üretkenlik artışından kazanç sağlamışlardır. Günümüzde kablosuz yerel ağlar birçok iş sahasında genel amaçlı bağlantı alternatifi olarak kabul edilmektedir.


NİÇİN KABLOSUZ ?
Kablosuz yerel ağ yardımıyla kullanıcılar kolayca kaynaklara ulaşabilecek, ağ yöneticileri ise kablo döşemeden ya da yer değiştirmeden ağ kurabilecek veya mevcut ağda değişiklik yapabileceklerdir.
Kablosuz yerel ağların, geleneksel yerel ağlara karşı üstünlükleri şunlardır:
Mobilite : Kablosuz yerel ağlar ağ kullanıcılarına şirketlerinin hangi noktasında olursa olsunlar, hareket halinde dahi gerçek zamanlı bilgi erişimi sağlar.
Kurulum Hızı ve Basitliği : Kablosuz yerel ağ sistemleri kurulumu hızlı ve kolaydır, ayrıca duvar ve tavanlardan kablo çekme zorunluluğu da ortadan kaldırır.
Kurulum Esnekliği : Kablosuz ağ teknolojisi kablolu ağın erişemeyeceği yerlere ulaşımı sağlar.
Maliyet Kazancı : Kablosuz ağ kurabilmek için ilk olarak harcanması gereken miktar kablolu bir ağdan daha fazla olmakla birlikte hayat evresi sarfiyatı çok azdır. Uzun vadeli kazançları, çok yerdeğiştirme gerektiren dinamik ortamlarda kendini belli eder.
Genişletilebilirlik : Yapılar kolaylıkla değiştirilebilir ve az miktarda kullanıcının oluşturacağı “peer to peer” ağ yapısından, binlerce kullanıcıya geniş bir yelpazeyi kapsar.

KABLOSUZ YEREL AĞLARIN YAYGIN KULLANIM ÖRNEKLERİ
Hastanelerdeki doktorlar ve hemşireler hasta bilgilerini anında ekranlarında görebilecekleri dizüstü bilgisayarlar ya da el terminalleri ile daha üretken olurlar.
Küçük danışmanlık ya da muhasebe, hesap denetleme grupları hızlı ağ kurulumu ile üretkenliklerini arttırabilir.
Kampüs bahçesindeki herhangi bir öğrenci aynı anda Internet’e erişerek kendine gereken kaynakları araştırabilir.
Ağ yöneticileri dinamik ortamlarda yer değiştirme, genişleme ve diğer değişikliklerden dolayı ortaya çıkacak genel masrafları kablosuz ağ kullanımı ile azaltabilirler.
Büyük işletmelerdeki eğitim gruplarının ve üniversitedeki öğrencilerin bilgiye erişimini, bilgi paylaşımını ve öğrenmelerini kolaylaştırır.
Ağ yöneticileri eski ve tarihi binalarda kablosuz yerel ağ yardımıyla bilgisayar ağı kurulumunu düşük maliyetle gerçekleştirebilmektedirler.
Ambarlarda ve depolarda çalışan işçiler merkezi veritabanları ile kablosuz ağ üzerinden veri alışverişini yaparak üretkenliklerini arttırabilirler.
Ağ yöneticileri kablolu ağlar üzerinde çalışan kritik uygulamaları bu ağda herhangi bir hata olması durumuna karşın kablosuz ağlarla yedeklemektedirler.

KABLOSUZ YEREL AĞLAR NASIL ÇALIŞIR ?
Kablosuz yerel ağlar havadan yayılan elektromanyetik dalgalarla ( radyo ya da infrared ) bir noktadan başka bir noktaya fiziksel bağlantı olmaksızın bilgi iletişimini sağlar. Radyo dalgaları uzaktaki bir alıcıya enerji verdiği için alıcı tarafından kusursuz bir şekilde alınır. Bu metoda modulasyon da denir. Veri taşıyıcı üzerine birkez bindirildikten sonra radyo sinyali bir frekanstan daha fazla frekans işgal edecektir. Çünkü module edilecek bilgi de taşıyıcının üzerine binecektir. Böylece birden fazla taşıyıcı frekans girişim olmaksızın aynı uzayda bulunabilecktir. Bilgiyi almak için alıcının belli bir frekansa ayarlaması yeterli olacaktır zira alıcı diğer frekansları reddedecektir.
Tipik bir kablosuz yerel ağ konfigurasyonunda, erişim noktası denilen hem alıcı hem verici konumundaki ( transceiver ) cihaz standard kablolamayla, kablolu ağa bağlanır. Erişim noktası ( access point ) kablolu ağ omurgası ve kablosuz ağ arasında veri alışverişi ve tamponlamasını üstlenir.Bir erişim noktası 100 feet’in altından birkaç yüz feet’e kadar bir kullanıcı grubuna hizmet verebilir. Erişim noktası ( ya da erişim noktasına bağlı olan anten ) genelde yüksek bir noktaya konur fakat istenilen kapsama alanı sağlandıkça her noktaya konulabilir. Uç noktalar ise kablosuz ağa, kablosuz ağ adaptörleriyle ( el terminallerine entegre edilmiş cihazlar ), dizüstü bilgisayarda PCMCIA kartlarla, masaüstü bilgisayarlarda ise ISA kartlarla erişirler. Kablosuz ağ adaptörleri sunucudaki ağ işletim sistemi ile manyetik dalgalar arasında bir anten yardımıyla köprü oluştururlar.
KABLOSUZ YEREL AĞ TEKNOLOJİLERİ
Kablosuz yerel ağ üreticilerinin çözüm üretecekleri zaman seçmeleri gereken birçok teknoloji vardır. Her teknoloji kendi avantaj ve dezavantajlarını beraberinde getirmektedir.
DAR BANT ( NARROWBAND) TEKNOLOJİSİ
Dar bant metodu, radyo sinyal frekansını sadece verinin geçebileceği kadar ve mümkün olduğunca dar tutar. İletişim kanalları arasında istenmeyen kanal karışması, değişik kullanıcıların farklı kanallara yönlendirilmesiyle önlenir.
Ürünler Çözümler

Proxim' in sunduğu RangeLAN2 kablosuz LAN ürünleri, Ethernet ve Token Ring networklerde rahatça kullanılmaktadır. Doğrudan network arabirim kartlarına bağlanarak, işletim sistemi platformlarından bağımsız, yüksek performanslı network kaynakları paylaşımı ve video konferans yapılabilir.
Proxim RangeLAN2 ürünleri, 300 metreden 5 km' ye kadar kablosuz LAN bağlantısını gerçekleştirmektedir.
RangeLAN2 - RangeLAN802 Farkları
Proxim’in kablosuz ağ çözümleri için ürettiği iki ürün ailesi vardır: RangeLAN2 ve RangeLAN802. Proxim’in sunduğu bu iki ürün ailesi arasında önemli farklar vardır.Bu ürün ailelerinin seçiminde belirleyici olacak olan uygulamanın karakteristiğidir.
RangeLAN2:
-Yüksek hareketliliğin gerekli olduğu yerlerde,
-Genişletici bateri ömrünün gerekli olduğu yerlerde,
-İstemci (client), tarayıcı (scanner), pen tablet ve el yazıcıları (handheld printers) gibi üçüncü parti cihazların geniş bir bölümünün beraber çalışabilme ihtiyacının gerekli olduğu yerlerde,
-Her bir AP için 10 veya daha fazla istemcinin desteğine ihtiyaç duyulan yerlerde,
-Herhangi bir ağ için AP ve adaptörlerin geniş bölümünün kullanacağı uygulamalar için uygundur.
RangeLAN802:
- Büyük dosyaların taransferinin gerekli olduğu yerlerde
- Güce direk ulaşabilen veya baterilerin hazır olarak mevcut bulunduğu cihazların kullanıldığı yerlerde
- Üçüncü parti cihazların geniş bir bölümünün beraber çalışabilme ihtiyacının gerekli olmadığı yerlerde .Her bir AP için 10’dan az istemcinin kurulacağı küçük ölçekli kurulum uygulamaları için uygundur
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
WİRELESS LAN
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Madem Ele Gel Bele... :: Lise Bilgileri :: Bilgisayar Bilgileri-
Buraya geçin: